Odkrijte našo široko ponudbo varilnih aparatov na Interdiskont.si. Ponujamo različne vrste varilnih aparatov, vključno z varilnimi aparati CO2 in inverterskimi varilnimi aparati. Naši varilni aparati združujejo moč in preciznost za vzdržljive kovinske zveze, omogočajo obdelavo raznolikih materialov in zagotavljajo obsežen nabor uporab. Primerni so za industrijske in gradbene naloge, hišna popravila in kovinske umetnine. Obiščite nas in najdite idealen varilni aparat za vaše potrebe.

Varilni aparati so ena od ključnih oprem za varjenje, ki se uporabljajo za spajanje dveh ali več delov osnovnega materiala (kovina, aluminij, razne vrste stekel) s pomočjo toplote in varila v novo celoto.

So zelo pomembni za proizvodnjo, konstrukcijo ter popravila številnih izdelkov iz kovin, od avtomobilov ter avionov do ograj in mostov.

S pravilnim varjenjem je kovinska vez trdna in trpežna. Po drugi strani pa lahko nepravilno varjenje poškoduje gradbene materiale in zapravi vaš težko prislužen denar. Zato je pomembno, da uporabljate zanesljiv varilni aparat, primeren za delo, ki ga nameravate opravljati.

Prednosti varjenja

Varjenje omogoča visoko trdnost in trpežnost spojev, ki so primerni za uporabo v različnih industrijah. To metodo je mogoče uporabiti za združevanje različnih vrst materialov, kot so železo, jeklo, aluminij, baker, titan, medenina, cink, itd.

Varjenje zagotavlja tudi visoko natančnost pri izdelavi spojev, kar je pomembno za natančne mehanizme in naprave. Poleg tega je varjenje ekonomična metoda, saj omogoča manjšo porabo surovin, kjer ni potreben dodaten material za združevanje kot so lepila, maziva ali podobno.

Varjeni spoji so lahko tudi enostavno popravljivi v primeru poškodbe.

Načini varjenja

Preden si ogledamo najboljšo izbiro varilnih aparatov je potrebno vedeti, da lahko varjenje izvajamo na različne načine. Nekateri od najpogosteje uporabljanih načinov varjenja so:

MIG/MAG varjenje

MIG/MAG varjenje oziroma plinsko obločno varjenje je postopek varjenja z golo varilno žico v zaščitni atmosferi plina. Gre torej za ustvarjanje električnega obloka s pomočjo varilnega izvora. Oblok, ki nastane med varilno žico in varjencem, spoji varjenec ter dodajani material in tako nastane zvarni spoj.

Danes je to ena najbolj priljubljenih metod varjenja na svetu z enosmernim tokom.

MIG (metal insert gas) varjenje

To je proces, kjer gori oblok med taljivo kovinsko elektrodo ter varjencem. Elektroda je ne oplaščena, plin za zaščito pa je inertni argon (Ar), lahko tudi helij (He). Pri MIG nastane čist in gladek zvar.

Ta tehnika se uporablja za varjenje konstrukcij iz močno legiranih jekel ter za varjenje barvnih kovin in zlitin, saj lahko varite tudi debele materiale. MIG metoda se lahko avtomatizira, kar omogoča visoko učinkovitost in natančnost varjenja.

MAG (metal active gas) varjenje

MAG pomeni, da je elektroda ne oplaščena, plin za zaščito pa je aktivni plin ogljikov dioksid (CO2). Med varjenjem drži varilec v roki gorilnik, ob pritisku na stikalo pa vklopi varilec varilni tok ter zaščitni plin. Med elektrodo in varjencem nastane oblok. Zaradi visoke temperature se stali dodajni in osnovni material.

Ker debelina materiala ne sme presegati enega milimetra, se ta postopek uporablja za malo legirana konstrukcijska jekla, za tanko ter srednje debelo pločevino, za varjenje sedežev prevoznih sredstev itd.

Največja razlika med MIG in MAG varjenjem je po uporabi nosilnega plina, saj se z njim doseže pršeči prehod materiala iz elektrode na varjenec. Za varjenje po MIG ali MAG postopku ni potrebna menjava varilnega aparata.

TIG varjenje

Je metoda obločnega varjenja v zaščitenem okolju. Zanj se uporabljajo nevtralni plini, kot sta na primer argon (Ar) in helij (He). Med varjenjem gori oblok med ne taljivo volframovo elektrodo ter osnovnim materialom. Toplota nato raztali osnovni in dodajni material, ki je lahko gola ali strženska žica.

Argon (največkrat zaščitni plin pri TIG postopku, saj je helij dražji) se dovaja skozi šobo gorilnika. Varilec z eno roko drži gorilnik, z drugo pa dodajni material, ki ga med varjenjem pomakamo v talino.

Metoda TIG omogoča izdelavo zelo ozkega in stabilnega obloka ter višjo temperaturo varjenja (do 6000ºC). Rezultat varjenja je ozek, globok, gladek in čist zvar.

Vnos toplote je majhen, zato se ta tehnika uporablja za varjenje visoko legiranih jekel ter barvnih kovin. Predvsem pa ja TIG postopek znan pri letalski in avtomobilski industriji (avtomobilski deli, popravila,…).

Primeren je za varjenje v vseh varilnih legah.

MMA (manual metal arc) varjenje

MMA varjenje oziroma ROV (ročno obločno varjenje) je postopek, pri katerem ima kovinska palica v držalu elektro de funkcijo elektrode. Oblok gori med elektrodo ter varjencem. Najbolj pogosto se uporabljajo oplaščene elektrode. Le-ta med varjenjem ščiti oblok, talino pa vara pred oksidacijo.

Pri tej metodi je zaradi izgorevanja elektroda vedno krajša, kar je glavna razlika od drugih načinov varjenja. To je najbolj vsestranski postopek, uporabljen za varjenje skoraj vseh materialov, za izdelavo od najmanj zahtevnih do najbolj zahtevnih zvarov.

Varimo lahko na prostem ali na terenu. MMA varjenje je lahko cenovno ugodna in enostavna metoda varjenja, v primerjavi z drugimi postopki.

Kaj je varilni aparat CO2?

Varilni aparat CO2 je vrsta varilnega aparata, ki kot zaščitni plin v postopku varjenja uporablja ogljikov dioksid. Ta je brezbarven, negorljiv plin brez vonja in okusa. Varilni aparat CO2 omogoča varjenje z neoplaščeno elektrodo v postopku, imenovanem MAG varjenje, kjer se ogljikov dioksid uporablja kot zaščitni plin.

Posebna zaščitna plinska atmosfera zagotavlja večjo kvaliteto varjenja. Najpogosteje uporabljena plina sta CO2 in argon, pogosto pa se uporablja tudi kombinacija obeh. Upoštevati je treba, da se pri visokih temperaturah iz CO2 sprošča tudi kisik, ki lahko povzroči delno oksidacijo staljenega materiala.

Kaj je inverterski varilni aparat?

Inverterski varilni aparat je naprava, ki izboljšuje pretvorbo električnega toka z uporabo polprevodniških komponent.

Njegove glavne značilnosti so kompaktnost, lahkotnost ter prenosljivost, zaradi česar so izredno primerni za uporabo na različnih lokacijah, zlasti pri delu na terenu.

Inverterski varilni aparati pogosto vključujejo napredne digitalne funkcije za nadzor varilnega obloka. Te funkcije omogočajo upravljanje stabilnosti obloka, frekvence, širine stožca obloka, profila kroglice, začetne in končne jakosti toka, ravnovesja izmeničnega toka, pretoka zaščitnega plina, povratnega žganja žice, induktivnosti ter drugih nastavitev pri varjenju. Večina teh aparatov ima digitalni zaslon, ki olajša nastavitve uporabniku. Prisotnost digitalnega krmilnika pa ne pomeni nujno, da aparat uporablja invertersko tehnologijo.

Njegovo delovanje temelji na povečanju vhodne frekvence moči s standardnih 50 Hz na 20.000 – 100.000 Hz. Ta visoka frekvenca zahteva manjše jedro transformatorja, kar omogoča večjo učinkovitost in manjšo velikost aparata. Visokofrekvenčni tok je rezultat hitrega vklopa ter izklopa elektronskih stikal, ki lahko dosežejo frekvenco do 1 milijon-krat na sekundo.

Ena izmed ključnih prednosti inverterskega varilnega aparata je, da je majhen, lahek in prenosljiv, kar je v nasprotju s tradicionalnimi, težjimi in bolj okornimi varilnimi aparati. Inverterski aparati porabijo manj električne energije in se lahko povežejo na standardno gospodinjsko električno omrežje. To pomeni, da uporabniki niso več odvisni od visokonapetostnih omrežij, ki so običajno potrebna za delovanje tradicionalnih varilnih aparatov.

Za tradicionalne varilne aparate je običajno potreben industrijski generator električne energije, ki zagotavlja zadostno napetost za varjenje. Vendar pa inverterski varilni aparati ne le omogočajo večje energetske učinkovitosti, ampak tudi znatne prihranke na dolgi rok, saj porabijo manj električne energije. Tako se ne le izboljša energetska učinkovitost, temveč tudi zmanjšajo dolgoročni stroški.

Inverterski varilni aparat FORCE165 (+ avtomatska maska MMA) je MMA inverterski varilni aparat za varjenje oplaščenih elektrod z enosmernim tokom (DC).

Možnost uporabe širokega spektra elektrod: rutilen, bazične, nerjaveče jeklo, lito železo … Odlikuje se po svoji kompaktnosti ter lahkotnosti. Naprava ima visoko stabilnost varilnega toka, ki se ohranja ne glede na nihanja vhodne napetosti. To omogoča varilcu, da dela z visoko natančnostjo in kvaliteto.

Aparat je opremljen z arc force, hot start in anti-stick funkcijami. Arc force pomaga ohranjati stabilnost varilnega toka. Hot start se uporablja za hiter ter enostaven vžig varilnega toka. Anti-stick pa zmanjša možnosti za zalepitev elektrode na varjenem delu. Da se preprečijo poškodbe naprave, so na voljo termostatska, prenapetostna, podnapetostna in nadtokovna zaščita.

Vključen pribor: varilna maska Tribe (avtomatska – LCD tehnologija) ter žična ščetka. Dimenzije so 300 x 125 x 225 mm, teža naprave je 2.9 kg.

Kaj pomeni, da je varilni aparat “heavy duty”?

“Heavy duty” varilni aparat je namenjen tudi za ekstremne pogoje – torej za varilce, ki se ne zadržujejo pri najzahtevnejšem delu in najbolj neprijaznih okoljih.

Varilni aparat za varjenje z oplaščenimi elektrodami Technology 236 XT je MMA in TIG inverterski varilni aparat za varjenje elektrod z enosmernim tokom (DC). Omogoča uporabo različnih elektrod: rutilenske, bazične, nerjaveče jeklo, lito železo itd. Varilni aparat je zelo robusten in odporen na udarce. Zaradi praktičnega kovinskega ročaja je enostaven za prenašanje in je idealen za uporabo na mestu.

Aparat je opremljen s priročnim osvetljenim LCD zaslonom za ogled varilnih parametrov, ki ga lahko napajajo tudi motorni generatorji, saj sprejema nihanja napetosti +/- 15%. Mere so (D/Š/V) 375 x 500 x 220 mm, varilno orodje pa tehta 10.55 kg.

Varilni materiali

Obstaja veliko različnih vrst materialov, ki se uporabljajo za varjenje, ki se razlikujejo po kemijski sestavi, mehanskih lastnostih, kovinskem tipu ter drugih značilnostih.

Nekateri od najpogosteje uporabljanih materialov za varjenje so:

  1. Jeklo: je eden najpogosteje uporabljanih materialov za varjenje. Obstaja veliko različnih vrst jekla, kot so navadno jeklo, legirano jeklo ter visoko legirano jeklo. Uporablja se predvsem za varjenje konstrukcij, kot so ograje, mostovi, okna in vrata.
  2. Aluminij: uporablja se za varjenje različnih izdelkov, kot so avtomobili, letala, ladje ter druge transportne naprave. Aluminij ima visoko toplotno prevodnost, ki omogoča hitro hlajenje, hkrati pa zmanjšuje tveganje za poškodbe materiala med varjenjem.
  3. Bakreni materiali: bakrena žica, bakreni listi in bakrene cevi se uporabljajo za varjenje različnih izdelkov, kot so električni aparati, klimatske naprave itd. Bakreni materiali so znani po svoji visoki električni prevodnosti ter odpornosti proti koroziji.
  4. Nerjaveče jeklo: uporablja se za varjenje različnih izdelkov, ki zahtevajo visoko odpornost proti koroziji, kot so kuhinjski aparati, sanitarna oprema in medicinske naprave. Nerjaveče jeklo je znano po svoji odpornosti proti koroziji in visoki trdnosti.
  5. Magnezijevi materiali: magnezijeve plošče, magnezijeve cevi in magnezijeve žice se uporabljajo za letalske naprave, avtomobilske dele ter druge transportne naprave. Magnezijevi materiali so znani po svoji lahkotnosti in visoki toplotni prevodnosti.

Varnost pri delu

Pri varjenju se lahko zaradi visoke delovne temperature, strupenih plinov, sevanja ali električnega toka pojavijo tveganja za poškodbe, opekline ter požare.

Zato je tu nekaj nasvetov, ki vam lahko pomagajo zmanjšati potencialne nevarnosti pri varjenju.

  • Obvezno uporabljajte zaščitno opremo, kot so zaščitna maska za oči in obraz/vrat, zaščitna obleka – negorljiva oblačila (hlače, jakna), rokavice in primerna obutev (npr. usnjeni škornji), saj zaradi visoke temperature obstaja možnost iskrenja.

Varjenje pa ustvarja tudi infrardečo in ultravijolično (UV) svetlobo, kar lahko ob neustrezni zaščiti poškoduje vašo kožo ter oči. Zato je potrebna uporaba primerne varilne maske. Ta po navadi vključuje temen vizir, izdelan iz materiala, ki lahko filtrira intenzivno svetlobo in ultravijolično sevanje, ki ga oddaja varilni oblok.

Ne samo, da je med delom pametno nositi varilno masko, ampak je enako pomembno, da nosite pravo vrsto maske. Kot pri večini stvareh je tudi pri izbiri prave zaščitne čelade na voljo več različnih opcij. Nekatere izmed bolj priljubljenih možnosti so maske s samodejno zatemnitvijo. Te omogočajo, da pred začetkom varjenja zlahka vidite obdelovanec, kar pripomore k večji natančnosti, učinkovitosti ter manj težavam. Zaščitno masko za obraz morate izbrati glede na način varjenja, ki ga nameravate izvajati.

Na razpolago so takšne, ki so primerne za MIG/MAG, MMA ali TIG varjenje. Ročna varilna maska TELWIN Lion je primerna za prav vse ravno naštete vrste varjenja.

  • Varite v dobro prezračenem prostoru ali zunaj, saj lahko varilni plini škodljivo vplivajo na vaše zdravje.
  • Varilne kable in elektrode shranjujte na suhem mestu, da jih ne poškodujete ter da ne pride do požara.
  • Pred varjenem preverite, da so varilni aparat, kabli in druge naprave v dobrem stanju in da so pravilno povezani.
  • Ne varite blizu materialov, ki lahko zgorijo ali eksplodirajo, kot sta plastika in steklo.
  • Če je potrebno, uporabljajte plinske maske za zaščito dihalnih poti pred plini.
  • Poskrbite, da so med varjenjem ustrezno zaščiteni tudi spremljevalci.
  • Varilne projekte izvajajte v skladu z navodili in varnostnimi ukrepi, ki so navedeni v navodilih za uporabo opreme.

Kateri varilni aparat izbrati?

Ko izbirate varilni aparat, je pomembno, da upoštevate vrsto varjenja, ki ga boste izvajali, in da se odločite za aparat, ki je primerno opremljen za vaše potrebe.

Za varjenje tankega kovinskega listja ter cevi boste potrebovali drugačen varilni aparat, kot pa za varjenje debelih kovinskih konstrukcij. Prav tako večja debelina materiala zahteva večjo moč stroja.

Priporočamo vam napravo, ki je v vašem cenovnem razponu, vendar ne pozabite, da bo kakovostnejši varilni aparat dolgoročno cenejši, saj bo deloval dlje časa, hkrati pa bo imel veliko manj težav. Rabljeni varilni aparati najbrž niso najboljša izbira za dolgi rok.

Če ste novi v varilnem procesu, se posvetujte z izkušenim varilcem ali strokovnjakom za varilne aparate, ki vam lahko pomaga pri izbiri.

Bodite pazljivi in uživajte v varjenju!

Prikaz vseh 6 rezultatov